Plantemuld – Hvor købes det billigst?
Det er ret kompliceret at finde ud af, hvor man kan købe plantemuld billigst på nettet, fordi der er en masse forskellige forhandlere, og at den mængde man får for pengene varierer fra webshop til webshop.
Det har vi løst ved at notere mængder og priser i tabellen herunder, og dermed har vi kunne udregne hvor man får den laveste literpris, hvor vi samtidig medregner et eventuelt leveringsgebyr.
I skrivende stund er den laveste literpris 0,82 kr., som man kan få ved at købe 2.400 liter for 1.979 kr. Det er 38 % billigere end ved den højeste literpris. Så er spørgsmålet bare, om 2.400 liter er den rette mængde for dig?
| Webshop | Mængde | Pris | Literpris ↓ | Link |
|---|---|---|---|---|
![]() |
2.400 liter | 1.979 kr. | 0,82 kr./liter | Køb |
![]() |
2.000 liter | 1.699 kr. | 0,84 kr./liter | Køb |
![]() |
1.000 liter | 1.135 kr. | 1,13 kr./liter | Køb |
![]() |
1.000 liter | 1.179 kr. | 1,17 kr./liter | Køb |
![]() |
1.000 liter | 1.200 kr. | 1,20 kr./liter | Køb |
![]() |
1.000 liter | 1.299 kr. | 1,29 kr./liter | Køb |
![]() |
1.000 liter | 1.349 kr. | 1,34 kr./liter | Køb |
![]() |
1.000 liter | 1.375 kr. | 1,37 kr./liter | Køb |
![]() |
1.000 liter | 1.378 kr. | 1,37 kr./liter | Køb |
![]() |
1.000 liter | 1.378 kr. | 1,37 kr./liter | Køb |
![]() |
1.000 liter | 1.444 kr. | 1,44 kr./liter | Køb |
![]() |
1.000 liter | 1.598 kr. | 1,59 kr./liter | Køb |
![]() |
1.000 liter | 1.600 kr. | 1,60 kr./liter | Køb |
![]() |
900 liter | 1.450 kr. | 1,61 kr./liter | Køb |
![]() |
900 liter | 1.450 kr. | 1,61 kr./liter | Køb |
![]() |
900 liter | 1.450 kr. | 1,61 kr./liter | Køb |
![]() |
900 liter | 1.450 kr. | 1,61 kr./liter | Køb |
![]() |
900 liter | 1.450 kr. | 1,61 kr./liter | Køb |
![]() |
900 liter | 1.544 kr. | 1,71 kr./liter | Køb |
![]() |
900 liter | 1.545 kr. | 1,71 kr./liter | Køb |
![]() |
900 liter | 1.545 kr. | 1,71 kr./liter | Køb |
![]() |
900 liter | 1.545 kr. | 1,71 kr./liter | Køb |
![]() |
900 liter | 1.549 kr. | 1,72 kr./liter | Køb |
![]() |
3.300 liter | 5.698 kr. | 1,72 kr./liter | Køb |
![]() |
900 liter | 1.589 kr. | 1,76 kr./liter | Køb |
![]() |
900 liter | 1.599 kr. | 1,77 kr./liter | Køb |
![]() |
1.000 liter | 1.781 kr. | 1,78 kr./liter | Køb |
![]() |
900 liter | 1.643 kr. | 1,82 kr./liter | Køb |
![]() |
3.000 liter | 5.599 kr. | 1,86 kr./liter | Køb |
![]() |
670 liter | 1.286 kr. | 1,91 kr./liter | Køb |
![]() |
900 liter | 2.044 kr. | 2,27 kr./liter | Køb |
![]() |
900 liter | 2.044 kr. | 2,27 kr./liter | Køb |
![]() |
900 liter | 2.493 kr. | 2,76 kr./liter | Køb |
![]() |
40 liter | 239 kr. | 5,97 kr./liter | Køb |
![]() |
40 liter | 374 kr. | 9,34 kr./liter | Køb |
![]() |
40 liter | 384 kr. | 9,59 kr./liter | Køb |
![]() |
40 liter | 475 kr. | 11,87 kr./liter | Køb |
![]() |
40 liter | 634 kr. | 15,84 kr./liter | Køb |
![]() |
40 liter | 649 kr. | 16,22 kr./liter | Køb |
![]() |
30 liter | 678 kr. | 22,60 kr./liter | Køb |
![]() |
18 liter | 454 kr. | 25,22 kr./liter | Køb |
*Seneste opdatering: 17. marts 2022 – Leveringssted: 8000 Aarhus
[pristabel produkt=”plantemuld”]
Mængder: 1000 liter 50 liter 200 liter 400 liter 3000 liter 300 liter 80 liter 2000 liter 500 liter 1 m3
Levering: løst leveret i sække i løs vægt hent selv i bigbag vognlæs i poser trailer afhentning
Brands: Park Champost GreenBio Danmuld Pindstrup
Hvilke fordele er der ved de to?
Stort byggemarked
Nichewebshop
Harald Nyborg blev dannet i 1904, og beskæftiger i dag flere end 2.000 mennesker i virksomhedens 33 byggecentre. Harald Nyborg har fokus på at sælge til private, og sælger hvert år for mere end 5 milliarder kroner.
10-4 startede i 1947, og lønner i dag mere end 100 ansatte i forretningens 6 butikker. 10-4 har specialiseret sig i salg til private og professionelle, og omsætter hvert år for i nærheden af 500 millioner kroner.
Stark kom frem i 1896, og udgøres nu af omkring 2.000 personer i kædens 72 butikker. Stark fokuserer på salg til professionelle, og afsætter hvert år for omtrent 7 milliarder kroner.
Bygma så dagens lys i 1952, og udgøres i dag af ca. 2.300 kollegaer i firmaets 56 byggecentre. Bygma specialiserer sig i salg til professionelle, og omsætter hvert år for omkring 5 milliarder kroner.
Johannes Fog kom frem i 1920, og omfatter i dag ca. 500 kollegaer i kædens 9 butikker. Johannes Fog har fokus på at sælge til private, og sælger hvert år for over 1 milliard kroner.
Davidsen åbnede i 1944, og lønner i dag mere end 1.000 mennesker i kædens 9 butikker. Davidsen sætter ind på gode tilbud til private og professionelle, og omsætter årligt for cirka 2 milliarder kroner.
Bauhaus blev etableret i 1988, og beskæftiger nu ca. 1.000 kollegaer i de 17 byggecentre. Bauhaus specialiserer sig i salg til private, og omsætter hvert år for omtrent 2 milliarder kroner.
Jem og Fix blev etableret i 1988, og lønner i dag cirka 2.100 kollegaer i forretningens 122 byggecentre. Jem og Fix har fokus på billige priser til private, og omsætter årligt for i nærheden af 2 milliarder kroner.
XL-Byg blev grundlagt i 2002, og er i dag arbejdsgiver for i nærheden af 2.000 kollegaer i de 104 byggecentre. XL-Byg er specialiseret i billige priser til private og professionelle, og afsætter årligt for i omegn af 5 milliarder kroner.
Silvan kom frem i 1968, og styres dagligt af omtrent 1.000 mennesker i virksomhedens 41 varehuse. Silvan fokuserer på gode tilbud til private, og afsætter årligt for ca. 1 milliard kroner.
En stor portion online varehuse udlover i vore dage et stort udvalg af billige leveringsudgaver til plantemuld. Førstevalget hos mange er nu om dage udleveringssteder, hvor du selv kan afhente de bestilte produkter når du har mulighed for det. Leveringsformen er altså virkelig hensigtsmæssig, og endda endda den mest betalelige mulighed for levering.
Du bør lige så vel foretrække at få varerne leveret til din lejlighed eller hus eller ud til din arbejdsplads. Fragtmuligheden viser sig gennemsnitligt lidt mere bekostelig, men endvidere ualmindeligt fremkommelig med plantemuld online. Den prisbilligste fragtform vil dog altid være at hente ordren selv, som desværre forudsætter at du er nærved e-handlens butikker, for eksempel Bauhaus, Silvan, Harald Nyborg eller Jem og Fix.
Fragttiden på plantemuld er jo rigtig vital såfremt vi absolut skal bruge produkterne øjeblikkeligt, og med det formål er det naturligvis essentielt at man ser det forventede leveringstidspunkt ved plantemuld. En stor portion e-firmaer i Danmark – herunder Harald Nyborg, Silvan, Bauhaus og Jem og Fix – reklamerer med billig levering på næstkommende hverdag på mange af butikkens varenumre online, hvilket dog regnes ud fra at orden realiseres inden et fast tidspunkt, så de sandsynligvis kan nå at få varen ordnet forinden lagerpersonalet har fyraften.
Nogle få online forhandlere garanterer gratis fragt på plantemuld online, men typisk er det så nødvendigt at man bestiller for et præcist beløb. Alternativt kan man overveje den billigste form for levering, som mange gange vil blive at få fragtmanden til at levere pakken til et udleveringssted.
De fleste webshops giver klik-og-hent hvor du handler billig plantemuld online men selv henter i butikken. For eksempel Silvan, Harald Nyborg, Bauhaus, XL-Byg, Jem og Fix, 10-4, Bygma, Stark og Davidsen. De foreslår bl.a. klik-og-hent på plantemuld i følgende byer:
Roskilde, Korsør, Gladsaxe, Odder, Hørsholm, Silkeborg, Brønshøj, Ballerup, Lyngby, Næstved, Tårnby, Hillerød, Ishøj, Dragør, Åbyhøj, Hobro, Ølstykke, Grenaa, Esbjerg, Farum, København, Viborg, Rudersdal, Helsingør, Skive, Nørresundby, Albertslund, Jyllinge, Værløse, Aarhus, Struer, Vanløse, Middelfart, Risskov, Svendborg, Tilst, Slagelse, Haderslev, Sønderborg, Skanderborg, Kolding, Kalundborg, Nærum, Odense, Nyborg, Virum, Brøndby, Rødovre, Taastrup, Herlev, Frederiksværk, Holbæk, Fredericia, Hvidovre, Birkerød, Aabenraa, Hedensted, Ikast, Brabrand, Vejle, Ringsted, Frederikssund, Kokkedal, Allerød, Frederiksberg, Herning, Glostrup, Aalborg, Charlottenlund, Varde, Rønne, Randers, Stenløse, Hedehusene, Nykøbing Falster, Holstebro, Solrød Strand, Højbjerg, Søborg, Frederikshavn, Greve, Vallensbæk, Thisted, Haslev, Lystrup, Lillerød, Hjørring, Vordingborg, Nakskov, Gentofte, Valby, Horsens, Brønderslev, og Køge, .
Click-and-collect ift. plantemuld er muligt i de fleste områder af Danmark: Fyn (Sydfyn, Vestfyn, Midtfyn, Nordfyn, Østfyn), Sjælland (Nordsjælland, Østsjælland, Hovedstaden, Lolland, Vestsjælland, Sydsjælland, Midtsjælland, Bornholm, Falster, Amager) og Jylland (Syddanmark, Østjylland, Midtjylland, Sønderjylland, Vestjylland, Sydjylland, Nordjylland).
Når man kigger i statistikkerne fremstår det tydeligt, at netshoppere tit kigger efter eksempelvis billig plantemuld og plantemuld online. Vi ser desuden mange gange online shoppere kigge efter for eksempel køb plantemuld, plantemuld priser og plantemuld tilbud, plus de kendte byggemarkeder som XL-Byg, Harald Nyborg, 10-4, Bygma, Silvan, Jem og Fix, Davidsen, Stark og Bauhaus.
Rabat på plantemuld
Det er i dag meget hensigtsmæssigt for almindelige dødelige at analysere priser på billige plantemuld online på diverse netbutikker, og af den grund har massevis af netbutikker ikke kunne slippe for at trykke udsalgspriserne på plantemuld betydeligt, og i øvrigt byde på levering uden gebyr.
Trods dette kan det imidlertid være profitabelt at analysere visse internet varehuse i Danmark efter udsalg og tilbud på plantemuld online inden du køber, sådan at du er sikret at få fat i den bedste pris. Se ikke bare på de udbredte byggecentre som Davidsen, Harald Nyborg, 10-4, Bauhaus, Silvan, Stark, Bygma og Jem og Fix.

Du skal lige meget hvad være opmærksom på, at når en e-handler frembyder billige plantemuld online til en salgspris der virker urealistisk god, burde det i nogle tilfælde være et bevis på en bedragerisk webshop. Køb med kort er ikke desto mindre omfattet af en orden, hvilket passer på køber overfor fup forhandlere på nettet.
Generelt slår vi et slag for kortkøb eller mobilbetaling. Som alternativ burde du anvende et tilbud fra f.eks. ViaBill, i tilfælde af at du agter at afbetale beløbet til plantemuld senere. Det tilbydes som regel ved specialiserede netbutikker, i modsætning til de velkendte byggecentre som eksempelvis Davidsen, 10-4, Bygma, Stark, Silvan, Bauhaus, Harald Nyborg og Jem og Fix.
Ved indkig i tendenserne bliver det markant, at netshoppere ofte søger blandt andet plantemuld tilbud og billig plantemuld. Foruden dette oplever vi som regel folk lede efter fx plantemuld priser, køb plantemuld samt plantemuld online.
Opsummering: Pristjekket viser at den billigste pris for 1.000 liter kg plantemuld er 995 kr . Pristjekket er vurderet til 4.4 ud af 5 stjerner baseret på 13 brugeranmeldelser.
Mængder: 300 liter 1 m3 80 liter 2000 liter 400 liter 500 liter 200 liter 3000 liter 1000 liter 50 liter
Levering: i bigbag i sække afhentning hent selv i løs vægt i poser løst leveret vognlæs trailer
Brands: Champost Pindstrup Danmuld GreenBio Park
Trustpilot byder på aldeles passelige chancer for at efterforske ganske mange tidligere kunders meninger og derfor går vi ind for, at du tolker netbutikkens vurderinger forinden du lægger din bestilling på billige plantemuld online.
Facebook frembyder ligeledes fuldkommen fremragende løsninger til at få en idé om internet butikkens popularitet. Herinde er der nogle online outlets hvor folk kan notere en vurdering af deres køb, hvilket ydermere burde benyttes til vurdering af hvor glade kunderne er.
Forinden folk handler billige plantemuld online hos en webshop kan de i og for sig gennemlæse dens vilkår, dog er det oftest ikke særlig spændende, især med de kendte byggecentre som XL-Byg, Harald Nyborg, Silvan, Bygma, Davidsen, 10-4, Bauhaus, Jem og Fix og Stark.
Et andet alternativ kan derfor være at se hvorvidt internet shoppen er medlem af e-mærket, grundet at det kan være et tegn på at internet forretningen følger gældende dansk lovgivning, udover at online firmaet jævnligt overværes af fagfolk som forstår lovgivningen.
Desuden tilbydes du mulighed for støtte, ifald du skulle få problemer som følge af din shopping med plantemuld. Tilsvarende er det prisværdigt at køberen er opmærksom på de primære bestemmelser der influerer på bestillingen af plantemuld online, som eksempelvis den byttepolitik webbutikken kører med.
Her er det tillige essesentielt, at man stadig bibeholder sin faktura e-mail, således man altid vil kunne påvise købet af plantemuld, uanset om man bestiller ved XL-Byg, Jem og Fix, Silvan, Bauhaus, 10-4, Bygma, Stark, Harald Nyborg eller Davidsen.
Jeg fik min pakke
Bestilte online
Alt fungerede hurtigt og perfekt !
Hurtig levering af den ønskede vare























